آگهی تاسیس!

زمان زیادی از انقلابی که دنیای کامپیوتر به پا کرده است نمی گذرد، انقلابی که خود تحت تاثیر فرزند سرکش ای به نام اینترنت قرار گرفت. اینترنت همه چیز را در اطرافمان تغییر داد و حتی خود انسان ها نیز دستخوش تحولات جدی آن قرار گرفتند. در مورد اتفاقات نیک و بعضا آسیب های انفجار اطلاعات ، مطالب و نظرات بسیار زیاد و متفاوت است، اما در یک چیز می توان اطمینان داشت و به اتفاق آرا رسید و آن چیزی نیست جز تحول در شیوه یادگیری و آموزش.

روش های یادگیری  کاملا با نفوذ و گسترش اینترنت تغییر یافته اند و امروز هر آنچه که نیاز به دانستن آن داشته باشیم با سرعتی چند برابر در اختیار ما قرار می گیرد. در دنیایی که در آن قرار داریم، اطلاعات بسیار بسیار در دسترس تر از آن چیزی است که نیم قرن پیش نه! ده سال پیش وجود داشت. اما در میان این انبوه بی پایان اطلاعات چطور می توانیم به سوالات دقیق و عمیقی که بعضا روبرو هستیم دست یابیم؟

وب سایت های خارجی بسیاری هستند که در این زمینه سابقه ای طولانی داشته اند و کمک حال افرادی بودند که عاجزانه ، جای جای اینترنت را زیرپای خود قرار می دادند تا بلکه شخصی در آنسوی گیتی ، پاسخ سوالی را که او روز ها و شبها با آن سر کرده است، در سر داشته باشد. حتی در این سال های اخیر و با گسترس وب فارسی فعالیت های خوبی نیز از سوی برخی افراد و شرکت های ایرانی شاهد بودیم که سعی در کوتاه کردن مسیر برای پرسشگر و پاسخگو داشته اند.

اما با وجود همه این موارد به نظر می رسد،  نیاز وب فارسی ، بیش از همه تلاش های صورت گرفته می باشد.  چرا که عموما می توان متصور بود که برنامه نویسان و توسعه دهندگان حرفه ای ، بسیار بیشتر از آنکه در جامعه وب فارسی فعال باشند، صرفا از محتوای وب سایت های بسیار قدرتمند انگلیسی زبان برای ارتقا دانش و یا رفع مشکلات خود   استفاده می کنند که البته بسیار هم نیکوست و باید این روند نیز گسترش یابد.

اما به نظر می رسد، اگر پایه گذار سامانی باشیم که در آن متخصصین پارسی گوی در جامعه ای با آزادی و سهولت بیشتری بتوانند دغدغه ها و چالش های خود را به اشتراک بگذارند به یقین می توانیم شاهد بهبود و ارتقای مهارت ها برای همه فعالان وب فارسی باشیم. برخی از نتایج را می توان به شرح زیر متصور بود:

  1. بیان چالش های مشترکی که اختصاصا به وب فارسی تعلق دارد و چالش فعالان غیرایرانی وب نیست.
  2. تجمیع نظرات و تشریک مساعی کلیه فعالان وب فارسی که همگی به یک اندازه از گسترش و ارتقای وب فارسی بهره مند خواهند شد.
  3. حصول محتوای تخصصی به زبان فارسی
  4. کاهش شدت نیاز به زبان غیرفارسی در ارتقای دانش فنی

بدون شک ، باشگاه برنامه نویسان و توسعه دهندگان پارس پک، بدون حضور و حمایت شما شکل نخواهد گرفت، پارس پک تمام تلاش خود را برای پایه ریزی و حفظ و حراست از اطلاعات و تامین نیازمندی های آن صورت خواهد داد ، اما رسیدن به اهداف فوق جز اشتراک توانمندی های همه فعالان این حوزه محقق نمی گردد.

به امید توسعه هر چه بیشتر وب فارسی و غنای محتوای آن…

Leave a Reply